На інноваційно-інвестиційному форумі у Чернівцях говорили про розвиток економіки під час війни (ФОТО)
Опубліковано : Ігор Кравців
Налагодити комунікацію між бізнес-спільнотою та владою, напрацювати спільно дієві інструменти для підтримки бізнесу у воєнний та повоєнний періоди, сформувати бачення про економічний та інвестиційний потенціал Чернівців, а також обговорити, як залучати гранти та успішно реалізовувати проєкти, спрямовані на соціально-економічний розвиток громади.
Саме з такою метою у Чернівцях організували другий інноваційно-інвестиційний форум Invest Forum Chernivtsi 2022, який провели за підтримки міської ради та Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України».
Захід об’єднав керівників підприємств, економістів, науковців, експертів міжнародних організацій, представників центральних та місцевих органів влади, бізнес-асоціацій та об’єднань, підприємців нашої громади.
Під час першої панельної дискусії експерти обговорювали державну складову в процесі відновлення економіки, пошук внутрішніх та зовнішніх інвестицій в умовах воєнного стану, нові можливості в інвестиційній діяльності. Окрім того обговорили актуальну тему індустріальних парків, як локацій для сталого розвитку: від ідеї до реалізації. Між експертами відбулася динамічна дискусія щодо того, як громаді стати інвестиційно привабливою, як спростити взаємодію з інвесторами і які галузі є найвигіднішими для інвестицій.
Модерувала цю панельну дискусію Валентина Сахно, очільниця KSE Graduate BusinessSchool (Kyiv School of Economics). Своїми міркуваннями ділилися з учасниками такі екперти як:
- Павло Шеремета, Distinguished Fellow, GLOBSEC, співзасновник Шумпетерівської школи інновацій, український менеджер-економіст, Міністр економічного розвитку і торгівлі України 2014 рік
- Валерій Кирилко,директор INDUSTRIAL MANAGEMENT COMPANY LLC
- Дмитро Ушенко, експерт Advantage Ukraine
- Юлія Скубак, директор Департаменту інвестицій Міністерства економіки України
- Євгеній Шакотько, заступник виконавчого директора UkraineInvest.
Про розвиток малого та середнього бізнесу, нові виклики та можливості для підприємництва говорили під час другої панельної дискусії. Фокусні теми, які були обговорені, це - релокація бізнесу, підприємництво, яким керують жінки, родинний бізнес, сфера гостинності в умовах воєнного стану, а також «драйвери» перезапуску після Перемоги.
Модерував дискусію Дмитро Лукенчук, підприємець, співвласник мережі ресторанів "Yoki", "Ozzi", "5-е підземелля" та "Столова №1.
Спікерами цієї панельної дискусії стали представники місцевого бізнес-середовища, керівники релокованих підприємств, експерти готельно-ресторанного бізнесу:
- Оксана Єсипчук, учасниця клубу підприємців Буковини, засновниця Центру інноваційної медицини «Naturel»
- Юрій Криницький, директор із виробництва The Good Plastic Company
- Іван Филипчук, власник родинного бізнесу «Медок Буковинський»
- Дмитро Спека, готельєр-ресторатор, керуючий ГРК «VIKTORIA DELUXE» м. Чернівці, експерт з відкриття закладів ГРБ
- Юлія Косенко, експертка та консультантка з готельного бізнесу і сервісу, операційний директор мережі готелів Ribas Hotels
- Олег Демчук, голова ГО «Агенція сталого розвитку «АСТАР»
Дискусія вийшла надзвичайно жвавою та корисною, адже можна було почути практичний досвід релокації, живі приклади та конкретні кейси адаптації бізнесу до нинішніх умов. Спікери активно рефлексували на виступи один одного і обговорили інвестиції в інновації, переорієнтацію виробництв та перекваліфікацію кадрів. А також перспективи медичного та реабілітаційного туризму і потребу створення у Чернівцях медичного кластеру.
Відтак, під час третьої панельної дискусії експерти відповідали на питання, де шукати кошти на інвестиції у розвиток, як залучати гранти для бізнесу, громадськості та органів місцевого самоврядування. Зокрема, йшлося про урядові програми, залученість у проєкти українських та міжнародних організацій. Спікери ділились практичними порадами, як працювати з грантодавцями. Також учасники форуму могли дізнатися, які можливості відкриває Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України», як працювати за грантовими програмами «Ощадбанку» та яким буде грантовий сезон Українського культурного фонду у 2023 році. Експертною думкою з аудиторією ділилися:
Олексій Кушнір, радник з питань доступу до фінансування керівника Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України»
Володимир Монзелевський, начальник філії Чернівецького обласного управління АТ «Ощадбанк»
Душан Кулка, партнер та керуючий директор Berman Group
Дмитро Решетченко, заступник виконавчого директора УКФ із проєктної роботи
Модерувала дискусію Юлія Грицку-Андрієш, співзасновниця Help-Ukraine-Romania (HELPUARO), програмний менеджер «Громада Хаб».
Представлення експертами свого бачення економічного розвитку країни та Чернівців воєнний та повоєнні періоди у поєднанні з практичними кейсами конкретних підприємств та організації сформували активний тон дискусії. А Invest Forum Chernivtsi 2022 став продуктивним майданчиком для налагодження ділових зв’язків та обміну досвідом діяльності у воєнний час.
Джерело: CvNews