“Я українець, я з Буковини, а Буковина позначає людину”: до дня народження славнозвісного Вірсти

Опубліковано:
17 Жовтня, 2023 о 16:26
“Я українець, я з Буковини, а Буковина позначає людину”: до дня народження славнозвісного Вірсти
Темістокль Вірста. Фото з мережі Інтернет
– Я українець, я з Буковини, а Буковина позначає людину, Черемош і далі шумить в моїх вухах, і ліс шумить!, – казав Темістокль Вірста.
 
15 жовтня виповнюється 100 років із дня народження цього всесвітньо відомого художника і людини неймовірної долі. Народився в селі Іспас, де мальовничі Карпати та бурхливі річки наповнювали майбутнього митця відчуттям краси, розумінням її цінності та формували творчий смак, внутрішню свободу і неприборканість духу. Цей дух і був головною лінією його творів протягом всього життєвого шляху!
 
null

Фото з мережі Інтернет
 
Пізніше, на питання: «Як ви прийшли до мистецтва?», він відповідав:
 
– Ще шістнадцятирічним юнаком я був зачарований творами французьких імпресіоністів й кубістів. Творити —це моє життя!
 
Трохи перефразуємо відомий вислів часів Середньовіччя – «Всі дороги митців ведуть до Парижу!». Тож Вірста, після довгих років випробування, в 1950-му дістався цієї творчої Мекки.
 
Він брався за будь-яку роботу, писав краєвиди, які після війни (за дефіциту фотографій) неабияк розкуповували, працював декоратором в театрі і кіно, – все це дозволяло художнику вижити у важкий повоєнний час. До того ж, Темістокль продовжує навчання в приватних та державних закладах.
 
У 1957 – 1958 роках митець переходить на абстрактне мистецтво. З цього часу його композиції ведуть нас в уявний світ митця, пов’язаний із мріями про Карпати, де він оспівує блакить рідного неба і швидкі потоки Черемошу. Зʼявляється справжня симфонія кольорів, де кожен образ — досконалий.
 
Темістокль Вірста регулярно проводив виставки власних картин, як у Франції, так і в інших країнах Європи – Бельгії, Швеції, містах Італії та Швейцарії. На початку 70 – рр. художник організовує виставковий тур Канадою та США. Його твори викликали справжній фурор. Поступово формується й власний художній напрям – алегоричний символізм.
 
 
Логічним визнанням творчості Темістокля Вірсти стають численні нагороди. Серед них – Золота медаль, вручена в 1967р. на бієнале в італійському місті Анкона, срібна медаль “За культуру і філантропічну діяльність” у Франції та бронзова медаль Парижу. В 1973р. Вірста здобув нагороду “Товариства підтримки прогресу” із рук легендарного Жака – Іва Кусто. З ним мали за честь товаришувати Пабло Пікассо, Сальвадор Далі, Жан Кокто, та багато інших визначних митців світу.
 

У краєзнавчому музеї. Фото з мережі Інтернет
 
Можемо із гордістю і вдячністю сказати, що і ми, науковці відділу «Буковинська діаспора», доторкнулися до казкового світу митця. Адже, мали надзвичайну честь поспілкуватися із його дружиною і Музою, пані Орисею Вірстою, яка відкрила для нас цікаві сторінки життя і творчості визначного буковинця.
 
Памʼятаймо та примножуємо добро, як це робив художник із великим українським серцем — Темістокль Вірста!
 

Темістокль Вірста. Фото з мережі Інтернет

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу cvnews.cv.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Х, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук.

Джерело: Новини Буковини
Теги: #мистецтво, #новини буковини, #новини чернівців, #Темістокль Вірста, #чернівецькі новини, #чернівці





Статті

Інтерв'ю
Відремонтували майже половину аварійних ділянок: на якому етапі реконструкція чернівецького водогону
12:33, 4 Липня, 2025

Відремонтували майже половину аварійних ділянок: на якому етапі реконструкція чернівецького водогону

Блоги

ТОП новини Буковини: