Приватизація церков, відспівування військових поза храмами, переходи до ПЦУ — яким був рік релігійного життя на Буковині

29.12.2023 10:51   Джерело: CvNews
Опубліковано : Іванна Капустянська

Цьогоріч від УПЦ МП до ПЦУ на Буковині перейшли 11 громад. Деякі з цих переходів супроводжувалися публічними сварками, а іноді й бійками. Коли реєстрували перехід й громада ПЦУ заходила в церкви, в УПЦ стверджували про захоплення храмів з болгарками.

Про це йдеться у матеріалі "Суспільне. Чернівці".

Крім цього, тричі траплялось, що священник УПЦ не впускав до храму полеглих військових у Задубрівці — казав, що боїться захоплення церкви представниками ПЦУ. А два храми в області приватизували, щоб у випадку переходу Православна церква України не змогла користуватись будівлею. Про ці та інші події релігійного життя області розповідаємо у підсумковому матеріалі.

Задубрівка. Мама просила, щоб до храму впустили тіло воїна

У Задубрівці одна церква та дві парафії — УПЦ та ПЦУ. Релігійна громада села була однією з перших, яка перейшла до ПЦУ, — зробили це ще у 2019 році. Водночас понад чотири роки частина місцевих жителів молилася на вулиці перед церквою. Так було до похорону військового Івана Назарія, якого не дали відспівати в церкві.

У той день, 5 квітня, мама військового просила священника дозволити занести труну до храму. Після того, як це не дали зробити, представники ПЦУ зайшли в храм силою через бічні двері. За словами одного з чоловіків Олександра Сергієнка, там їх зустріли три чоловіки та священник, які використали вогнегасники, щоб не пустити до церкви, і підперли центральні двері храму ломом. Тоді представники ПЦУ все одно увійшли в храм і занести тіло героя всередину.

У Чернівецько-Буковинській єпархії УПЦ повідомляли, що відспівування солдата Івана Назарія біля православного храму УПЦ було за взаємної згоди сторін. Щодо самої сутички в єпархії писали, що до храму прийшли 40 людей в балаклавах, щоб штурмувати храм, і що представники ПЦУ пиляли двері храму, а у вівтар занесли червоно-чорний прапор.

За інформацією поліції, через використання вогнегасника розпочали кримінальне провадження за хуліганство.

До цього — у березні — у Задубрівці загиблого військового Василя Катана відспівали біля церкви — храм був зачинений. Тесть полеглого бійця просив священника, але потім він вирішив проводити похорон на подвір'ї, щоб уникнути можливих провокацій.

За словами священника ПЦУ Назарія Гагалюка, священник УПЦ Віталій Дуров не погодився, щоб Василя Катана відспівали у церкві, оскільки й інших військових, як парафіян УПЦ, так і ПЦУ, також відспівували біля храму, а не всередині.

За словами священника УПЦ Віталія Дурова, перший загиблий воїн з Задубрівки — Віктор Буряковський — під час приїзду в село заповідав, щоб у разі загибелі, його відспівали на вулиці. Тому й іншого військового, Василя Катана, теж ховали на вулиці.

Зараз УПЦ править служби в одному з будинків в селі.

Стара Жадова. Юрківці. В УПЦ заявляють про "захоплення храмів з болгарками"

Упродовж року в УПЦ МП заявляли про захоплення храмів. Всі ці сутички відбувались після того, як реєстрували перехід до ПЦУ й майно переходило їм. На одному з відео видно священника з болгаркою, який намагається зайти в храм.

У березні між вірянами ПЦУ та УПЦ сталася сутичка через храм у селі Юрківці. Віряни ПЦУ хотіли зайти в храм, але їх не пускали, казала заступниця сільського голови Марія Смеречанська. Тоді речниця нацполіції області Кароліна Маришева повідомила Суспільному, що поліція отримала три виклики та була на місці події, тому грубих порушень не допустили. Одному з місцевих жителів під час сутички травмували палець.

За кілька днів у єпархії опублікували відео з Юрківців, де знімають ковані ворота – за версією УПЦ, їх змайстрував коваль, якому під час конфлікту травмували палець.

Банчени. Герца. Підозра Лонгину

Читайте також

Ще однією подією стала підозра митрополиту УПЦ МП Лонгину у порушенні рівноправності громадян залежно від їхніх релігійних переконань. Лонгин — донедавна був настоятелем Банченського чоловічого монастиря. Також він має звання Героя України за усиновлення та опіку над понад 400 сиротами.

Підозру Михайлу Жару оголосили у травні. За інформацією СБУ, під час літургій він зневажливо висловлювався щодо ПЦУ, називаючи її "церквою антихриста" та "сатанинською".

У день оголошення підозри десятки людей прийшли до Чернівецького районного управління поліції ГУНП області, аби підтримати владику Лонгина.

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу cvnews.cv.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер і долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук.
Джерело: CvNews