На Буковині з 15-ти очисних споруд половина не відповідає санітарно-епідемічним нормам. Стічні води потрапляють у водойми не повністю очищеними – через це якість води гірша. Щоби змінити ситуацію громади, зокрема, подаються на грантові програми чи субвенцію з держбюджету.
Про це йдеться у відповіді обласної військової адміністрації на запит Суспільного.
Перегляньте також:
- До 15 років тюрми засудили агента рф, який вчиняв підпали на Буковині
- На Буковині водійка збила 57-річного пішохода
Усім санітарним нормам відповідають очисні споруди у Кельменцях, Вижниці та Кіцмані, а у задовільному стані перебувають у Чернівцях, Новодністровську, Сокирянах, Путилі та Неполоківцях.
Водночас є ті населені пункти, де очисні споруди не відповідають нормам. У незадовільному стані такі споруди є у Сторожинці, Новоселиці, Хотині, Заставні, Глибоці, Берегометі та Кострижівці.
“Складна ситуація з очистки стічних вод склалася у Сторожинці, Заставні, Кострижівці та Глибоці. За результатами лабораторних досліджень там концентрація забруднювальних речовин значно перевищує норми”, – йдеться у відповіді на запит.
Аби змінити ситуацію, громади подаються на бюджетні, міжнародні та грантові програми:
- Глибоцька рада отримає субвенцію з держбюджету у розмірі понад 11 мільйонів гривень на будівництво очисних споруд каналізації. Вони перемогли у конкурсі в межах програми відновлення України ІІІ.
- Кострижівська рада звернулася до обласної ради з проханням виділити з обласного бюджету 300 тисяч гривень на виготовлення проєктно-кошторисної документації на будівництво нових споруд потужністю 200 метрів кубічних на добу.
- У Берегометській раді планують розглянути питання виділення грошей на будівництво очисних споруд та виділити земельну ділянку під будівництво.
- Сторожинецька рада бере участь у конкурсі проєктів на будівництво очисних споруд у межах програми Lnterreg NEXT “Румунія-Україна”.
“Ми звернулися до департаменту фінансів розглянути можливість надати субвенцію з обласного бюджету, щоби розробити проєктно-кошторисну документацію на будівництво очисних споруд у селищі Кострижівка. Тоді проєкт можна буде реалізувати за рахунок державних чи міжнародних програм”, – пишуть у відповіді на запит.
Водночас Сторожинецька, Хотинська, Глибоцька та Новоселицька громади відкоригували проєктно-кошторисну документацію за новими цінами на будівництво очисних споруд каналізації. Проєкти зареєстрували на платформі DREAM.
Орієнтовно передбачили таке фінансування:
- у Сторожинці – понад 260 млн грн,
- в Хотині – понад 59 млн грн,
- у Новоселиці – майже 45 млн грн,
- у Глибоці – понад 22 млн грн.
До 2027 року мають завершити будівництво очисних споруд у Глибоці, Сторожинці та Новоселиці.
“Це можливо за умови повного фінансування з державного та місцевого бюджетів”, – йдеться у відповіді.
У Чернівецькій області до 2026 року діє програма “Питна вода Чернівецької області”, куди включили села і міста, де споруди не відповідають нормам. Упродовж останніх пʼяти років програму не фінансували з держбюджету. Також у ній не передбачили видатки з обласного фонду.