Президент США Дональд Трамп під час телефонної розмови із Володимиром Зеленським 4 липня приватно закликав Україну посилити удари по території вглиб Росії. Він запитав, чи зможе Україна завдати удару по Москві.
Про це пише видання Financial Times із посиланням на джерела, обізнані з переговорами.
Перегляньте також:
- У Чернівцях 13 липня оголосили днем жалоби за загиблими внаслідок нічної атаки
- Від Харківщини до Буковини: РФ запустила по Україні 623 повітряні цілі
Розмова із Зеленським 4 липня відбулася після дзвінка Трампа до Путіна на день раніше, яку президент США назвав “поганою”.
Двоє людей, знайомих з розмовою між Трампом і Зеленським, повідомили, що президент США запитав свого українського колегу, чи зможе той уразити військові цілі глибоко всередині Росії, якщо надасть зброю, здатну на це.
“Володимире, ти можеш влучити в Москву? … Ти можеш влучити і в Санкт-Петербург?”, – запитав Трамп.
Зеленський відповів: “Абсолютно. Ми можемо, якщо ви дасте нам зброю”.
За словами джерел, Трамп підтримав цю ідею, описавши стратегію як таку, що має на меті “змусити їх (росіян, — ред.) відчути біль” і змусити Кремль сісти за стіл переговорів.
Поки що незрозуміло, чи поставить Вашингтон таку зброю, але ця дискусія підкреслює дедалі більше розчарування Трампа відмовою лідера РФ Володимира Путіна брати участь у переговорах про припинення вогню, запропонованих президентом США.
Західний чиновник, якого поінформували про дзвінок, заявив, що розмова відображає все більше бажання західних партнерів України постачати далекобійну зброю, здатну “принести війну москвичам”. Цю думку останніми тижнями таємно висловлювали американські чиновники.
За словами трьох обізнаних джерел, ця розмова призвела до того, що минулого тижня в Римі американська сторона передала президенту України список потенційної зброї для Києва. Тоді Зеленський отримав список далекобійних систем, які потенційно можуть бути надані Україні шляхом через “треті руки”.
Ця домовленість дозволить Трампу обійти чинне заморожування Конгресом прямої військової допомоги США, дозволивши продаж зброї європейським союзникам, які потім передадуть ці системи Києву.
Двоє людей, поінформованих про розмову між Трампом і Зеленським та знайомих з обговореннями військової стратегії між США та Україною, сказали, що одним з обговорюваних видів зброї була тактична ракетна система ATACMS. Україна вже використовувала такі ракети з дальністю польоту до 300 км для ураження цілей. Їх можна запускати з ракетних систем HIMARS, які адміністрація Байдена поставила Україні. Але вони не летять достатньо далеко, щоб досягти Москви чи Санкт-Петербурга.
Українці просили високоточні крилаті ракети “Томагавк” з дальністю польоту близько 1600 км. Але адміністрація Трампа, як і адміністрація Байдена, мала стурбованість щодо нестриманості України, повідомила людина, знайома зі списком, яким поділився Зеленський.
The Washington Post з посиланням на джерела також повідомила, Трамп “продемонстрував рішучість” тиснути на російського лідера Володимира Путіна під час розмови з президентом України Володимиром Зеленським минулого тижня.
Трамп запитав Зеленського, чому той не вдарив по Москві.
“Ми можемо, якщо ви дасте нам зброю”, – сказав Зеленський.
Трамп сказав, що Україні потрібно посилити тиск на Путіна, і не лише на Москву, а й на Санкт-Петербург.
За словами джерела, знайомого з обговореннями в адміністрації, Трамп вирішив піти на ескалацію з трьох причин.
По-перше, він вважав, що Путін виявляє до нього неповагу, вдаючи готовність до миру, але ігноруючи заклик президента США до припинення вогню.
По-друге, він бачив ефективність військової сили США у використанні бомбардувальників B-2 та ракет “Томагавк” проти Ірану.
І по-третє, він вважав, що Путін вестиме переговори лише за загрози застосування більшої сили. Як люблять говорити росіяни, Трамп вирішив “ескалувати, щоб деескалювати”.