У Чернівецькій області за останніх чотири роки НАБУ та САП розслідувало кілька резонансних справ. В області фігурантами розслідування ставали працівники митниці. Також є справи щодо колишнього голови Чернівецької облради та Нацполіції.
Найбільше гучних справ було у 2024 році, пише molbuk.ua.
Перегляньте також:
- Як нардепи з Буковини голосували за закон, який позбавляє НАБУ та САП незалежності
- Верховна Рада проголосувала за фактичну ліквідацію незалежності НАБУ і САП
Які справи розслідувало НАБУ та САП
Хабар за санаторій “Брусниця”
У лютому 2020 року колишньому голові Чернівецької облради та підприємцю повідомили про підозру. Колишній голова Чернівецької обласної ради (обіймав посаду на момент вчинення злочину) у липні 2019 року висловив прохання одному з приватних підприємців Чернівецької області надати йому 400 тис. дол. США неправомірної вигоди за сприяння у передачі в оренду оздоровчого комплексу. Слідство задокументувало, що впродовж серпня-жовтня 2019 року голова Чернівецької облради одержав від підприємця частину коштів у 180 тис. дол. США. Згодом стало відомо, що йшлося про колишнього голову обласної ради Івана Мунтяна та відомого підприємця Юрія Кушніра. Хабар пропонували за передачу в оренду комунальний санаторій “Брусниця.
Стосовно колишнього голови Чернівецької облради та підприємця розслідування закінчено з обвинувальним актом. У вересні 2021 року справу скерували до Вищого антикорупційного суду
“Торгівля” посадами на митниці
У липні 2024 року було викрито спробу підкупу на Держмитниці. Прокурори САП та детективи НАБУ повідомили про підозру двом особам, які намагались призначити на керівні посади в територіальних органах Державної митної служби.
Слідство встановило, що указані особи пропонували керівництву Державної митної служби України 1 млн доларів за призначення своєї людини на посаду керівника Львівської митниці, ще 500 тисяч доларів та 200 тисяч доларів – за посади очільників Волинської та Чернівецької митниці.
Хабар посадовцю Нацполіції
У січні 2024 року НАБУ і САП завершили слідство у кримінальному провадженні стосовно начальника структурного підрозділу ГУНП в Чернівецькій області, якого підозрюваного у вимаганні та отриманні неправомірної вигоди у сумі 40 тис. євро.
За даними слідства, у липні 2023 року посадовець одержав вказану неправомірну вигоду від особи за непритягнення її до кримінальної відповідальності. Він зокрема обіцяв домовитися зі слідчими ГУНП в Чернівецькій області щодо неповідомлення особі про підозру у кримінальному провадженні.
Під час передачі другої частини неправомірної вигоди у сумі 30 тис. євро посадовця затримали “на гарячому”.
У березні 2024 року справу було скеровано до суду.
Масштабна корупція на Чернівецькій митниці
У квіті 2024 року НАБУ і САП викрили злочинну організацію, до якої входили відомі підприємці з Чернівців та службові особи Чернівецької митниці, зокрема її ексначальник, ексдепутат Чернівецької обласної ради. Їхні дії з мінімізації митних платежів за схемою так званого “сірого” імпорту заподіяли державі майже 290 млн грн збитків.
Учасники організували незаконне ввезення через митний пост “Вадул-Сірет” з Туреччини одягу, взуття, аксесуарів, оформлюючи транспорт з ними як порожній або маскуючи їх під іншим видом товарів зі значно меншою митною вартістю. Згодом стало відомо, що фігурантом справи є колишній начальник Чернівецької митниці Микола Салагор.
У вересня 2024 року слідство було завершено.
Що відомо про законопроєкт №12414
22 липня Верховна рада проголосувала за законопроєкт, окремі пункти якого позбавляють незалежності антикорупційних органів НАБУ та САП. Це законопроєкт про зміни досудового розслідування кримінальних правопорушень щодо зникнення осіб безвісти. До другого читання до нього внесли правки щодо САП та НАБУ, а саме:
- генеральний прокурор отримує право давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ;
- генеральний прокурор може отримати доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокурору;
- генпрокурор може закрити розслідування на вимогу сторони захисту, вирішувати спори про підслідність та підписувати підозри топпосадовцям;
- скасується заборона на передачу справ НАБУ іншим правоохоронним органам.
Голосування за законопроєкт відбулось наступного дня після масштабних обшуків СБУ у детективів НАБУ. 22 липня пізно ввечері президент України Зеленський підписав закон.
Через це ухвалення низкою міст України відбулися протести проти ухвалення закону №12414, зокрема біля театру імені Франка у Києві зібралися близько двох тисяч людей. Також люди вийшли у Львові, Дніпрі, Рівному, Тернополі та Одесі.