Марія Антоняк
Марія Антоняк

Журналістка Суспільне Чернівці

На полігоні біля Чернівців закінчується місце для захоронення сміття: чим це загрожує та як планують вирішити ситуацію

Опубліковано:
2 Лютого, 2026 о 11:28

На Чорнівському полігоні біля Чернівців закінчується місце для захоронення сміття – наразі його може вистачити щонайбільше до квітня. Проблему могло б вирішити будівництво нового котловану, втім це вартуватиме орієнтовно пів мільярда гривень – таких грошей у бюджеті немає. Аби тимчасово продовжити можливість захоронення сміття на котловані, який використовують зараз, планують укріпити та підвищити рівень дамби полігону.

Про це у коментарі Суспільному розповів заступник міського голови Ігор Крохмаль.



На полігоні є два котловани: один – закритий та рекультивований, інший – використовують зараз. Подекуди на цій ділянці рівень сміття на 18 метрів перевищує рівень дамби, яка мала б запобігати розсипанню сміття та витоку небезпечного фільтрату за межі сміттєзвалища. У такі місця не можуть складати сміття, бо воно тисне на дамбу й вона може зруйнуватися.

Потрібно будувати нові котловани

На думку Крохмаля, цей котлован мали б закрити й рекультивувати ще 10-15 років тому. Й наразі необхідно будувати два нові – вартість одного становить 475 мільйонів гривень.

“Нам можуть казати: “Так треба сортувати”. Так, треба. Й ми частково сортуємо. Але в усьому світі залишається велика частина сміття – від 60% – яке не підлягає повторній переробці. Його треба захоронювати, тому котлован потрібен”, – каже Крохмаль.

За словами заступника, проєкт реконструкції полігону готовий, але грошей на будівництво котловану немає ні у місцевому бюджеті, ні у державному. Тому звернулися до міжнародних організацій та банків, аби профінансувати роботи, зокрема у межах грантових програм.

“Коли ми звертаємося до організацій, донорів щодо фінансування, то вони нам кажуть: “Добре, робіть проєкт”. А ми кажемо, що проєкт у нас на руках. Вони здивовані, бо це вже можна втілювати проєкт. Але війна зупинила багато програм. Ми розуміємо, що йдеться переважно про європейські гроші, а Європа більше фінансує військові потреби”.

Чим це загрожує

Наразі можливостей захоронення сміття на полігоні може вистачити щонайбільше до квітня.

“По-перше – ми не будемо мати, куди вивозити сміття. Ми повинні будемо вивозити сміття десь в інші регіони, як колись возив Львів. По-друге – сміття накопичується й тисне на споруду дамби. Через це є ризик, що мільйони тонн сміття та тисячі тонн фільтрату вийдуть за межі котловану. Тому регулярно перевіряємо й наймаємо організацію, яка бурить мінісвердловини й визначає, чи дамба суха й чи вона не зміщується. Ситуацію контролюємо, але все одно потрібно працювати”, – каже Крохмаль.

Що планують робити наразі

Рельєф полігону та котловану має ухил, каже Крохмаль, тому мільйони тонн пресованого сміття першочергово утримує дамба. Вона аварійна, має тріщини та пошкодження греблі. Також її ширина та висота не відповідають необхідним розмірам. Про це Суспільному повідомили у міському департаменті транспорту та окремих питань комунального господарства у відповідь на запит.

Дамбу планують цьогоріч капітально ремонтувати – за майже 77 мільйонів гривень з міського бюджету. У межах робіт планують підняти її рівень, аби, зокрема так, дати можливість продовжувати захоронювати сміття на полігоні.

“Дамбу укріплять та піднімуть щонайменше на три метри у висоту. Зроблять це по контуру карти – це більш як 10 гектарів. Це теж складні земляні роботи, каскадні. Але тоді ми спокійно зможемо рівномірно завозити сміття на всю площу. Ці роботи треба виконувати вже, бо затягування наближає нас до того, що “Спецкомунтранс” скаже, що більше не зможе приймати сміття”, – каже Крохмаль.

За словами Крохмаля, планують, що переможець тендеру, розпочне першочергові роботи в лютому. Це дасть додаткові три-чотири роки, впродовж яких на котловані можна буде захоронювати сміття.

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу cvnews.cv.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Х, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук.

Джерело: Новини Буковини
Теги: #Чорнівське сміттєзвалище





Статті

Інтерв'ю
«Щороку Чернівціводоканал має замінювати щонайменше 50 кілометрів труб — власними силами»: інтервʼю з гендиректором Володимиром Антоненком
09:43, 24 Листопада, 2025

«Щороку Чернівціводоканал має замінювати щонайменше 50 кілометрів труб — власними силами»: інтервʼю з гендиректором Володимиром Антоненком

Блоги

ТОП новини Буковини: