У Чернівецькій області під час моніторингового візиту до дітей, які перебувають під опікою або піклуванням митрополита Лонгина, загрози їхньому життю та здоров’ю не виявили. Водночас досудове розслідування щодо ймовірної експлуатації дітей в дитячому будинку при монастирі триває.
Про це повідомили Суспільному в обласній службі у справах дітей у відповідь на запит.
Перегляньте також:
- На Буковині суд підтвердив вирок батькові, який ґвалтував доньку
- На Буковину повернулися діти, які потрапили у Франції у ДТП
Моніторинговий візит проводили 24 червня, щоб вивчити умови проживання, утримання, навчання дітей, а також забезпечення їхніх прав та інтересів. На той момент Михайло Жар був опікуном та піклувальником 91 дитини.
Проживання
Вихованці митрополита живуть у трьох будівлях – хлопці та дівчата окремо. Про це йдеться у звіті за результатами візиту. Для дітей з інвалідністю є окремий будинок з ліфтом. Під час візиту усі діти були на вулиці разом з доглядальницями.
Також там проживають повнолітні, які є дітьми-сиротами чи позбавленими батьківського піклування. Приміщення у будівлях чисті.
Навчання
Усі діти мають змогу навчатися, йдеться у звіті. Так в актовій залі організовано загальне місце для навчання та виконання домашніх завдань, окремі кімнати для цього є в спальному корпусі. Водночас не кожна дитина має для навчання індивідуальне місце в особистих кімнатах.
Дітям, які мають складні порушення розвитку, на місці надають реабілітаційні послуги. Старші діти навчаються в закладах професійно-технічної та фахово передвищої освіти, університетах.
Медпослуги
Медичні послуги діти отримують згідно з деклараціями із сімейними лікарями. Вони надають допомогу за місцем проживання дітей. Медики обласної дитячої лікарні двічі на рік проводять профілактичні огляди дітей.
Які висновки робочої групи
“Діти мають здоровий та чистий зовнішній вигляд, проявляють ознаки позитивних стосунків: згуртовані, взаємодіють між собою та дорослими, тримаються за руки, проявляють цікавість, відповідно соромляться незнайомців. Діти незамкнуті, йдуть на спілкування”, – йдеться у звіті.
Ознак стресу, агресії, синців, подряпин, травм у дітей не виявили. Їхні базові потреби, як-от у їжі, воді, сні, одязі, медичному догляді забезпечують.
Під час візиту діти не озвучували, що їхні права порушують чи відбувається примус з боку дорослих. Водночас у звіті йдеться, що діти були підготовленими до візиту, а під час спілкування членів робочої групи з дітьми до кімнати одразу заходили монахині.
“Організація виховання та проживання дітей схожа на інституційний заклад з постійним контролем з боку дорослих, відчувається ієрархічність у відносинах серед дітей. […] Дозвілля дітей обмежене, свій вільний час діти проводять на подвір’ї або у кімнатах. Зі слів дітей, вихід за межі їх помешкання відбувається з дозволу монахинь та в їх супроводі. Мобільні телефони є не у всіх дітей.”, – йдеться у звіті.
Також у звіті зазначили, що щодо поширення у соцмережах відео про застосування примусової праці та фізичного насильства над дітьми триває досудове розслідування. За результатами візиту були надані рекомендації ОВА, обласній службі у справах дітей та Михайлу Жару. Водночас не вказано, які саме.
Втім, у звіті йдеться, що за висновками психологічного дослідження рекомендована подальша психодіагностична робота з кожною дитиною окремо, а також систематичний психологічний супровід дітей.
23 травня в області відкрили кримінальне провадження щодо ймовірної експлуатації дітей в дитячому будинку при монастирі. Зробили це через відео із соцмереж з інформацією про порушення.
У поліції відкрили кримінальне провадження щодо дій персоналу дитбудинку за статтею про експлуатацію дітей. За результатами досудового розслідування події нададуть остаточну правову кваліфікацію.
Напередодні на YouTube-каналі Gorashu опублікували відео з нібито свідченнями дітей, які виросли у дитячому будинку при Банченському монастирі. У відео, зокрема, йдеться про нібито насильство над дітьми, психологічний тиск та примусову працю.
Згодом на виконання розпорядження ОВА утворили робочу групу з метою перевірки умов утримання та виховання дітей, а 24 червня провели моніторинговий візит.