Чи відмовиться Україна від газу та що робили у Тернополі голландські бізнесмени?

26.06.2018 13:23   Джерело: ТМЦ.ІНФО
Опубліковано : Новини України

Розробити та реалізувати спільні проекти у сфері розвитку альтернативних джерел енергії, за підтримки уряду Королівства Нідерландів, в Україну приїхали провідні голландські компанії, які разом з науково-дослідними центрами та урядовими установами представляють Консорціум PIB. Мета зустрічі – спонукати заміщення вугілля, нафти та газу на джерела відновної енергетики.

Біллі Байджен, менеджер із продажу на іноземних ринках

“Наш консорціум шукає ринок по цілому світі в конкретній галузі. Ми розглядаємо Україну як країну з великим потенціалом у розвитку технологій, які базуються на використанні біомаси. Тому нам буде цікаво співпрацювати як з компаніями так і з університетами, які мають напрацювання у цій сфері.”

Представники консорціуму провели презентації, в яких розповіли про впровадження сучасних технологій в області переробки біомаси з відходів сільськогосподарської продукції та одержання екологічних продуктів з високою доданою вартістю. Також українські компанії отримали рекомендації від провідного університету Голландії – Вагенінгенського аграрного університету та дослідного центру, щодо реалізації енергоефективних заходів. Про те, що уже зроблено в Тернопільській області в напрямку енергоефективності розповів Іван Бабійчук, представник обласної ради.

Іван Бабійчук, Керівник виконавчого апарату обласної ради

“На сьогоднішній день виділяються кошти на реконструкцію бюджетної сфери, 10 % цих коштів спрямовується на енергоефективність та енергозбереження. В Тернопільській області по фонду регіонального розвитку виділено майже 300 мільйонів грн. За минулий рік в Тернопільщину вкладено майже 6 мільярдів прямих інвестицій. Міська рада прийняла Програму енергоефективність та енергозбереження, до якої зараз готуються зміни.”

Починаючи з 2014 року Уряд зробив суттєві кроки в розвитку енергетичної галузі в Україні. У 2015 р. впроваджено «зелений» тариф, що дозволило продавати сонячну електроенергію. У 2017 р. Україна стала членом Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії «IRENA». Крім цього, розроблено енергетичну стратегію розвитку, відповідно до якої Україна повинна споживати уже 25% відновлювальних джерел до 2035 року. Також прийнято Національний план дій уряду до 2020 року. Як усе це позначилось на споживанні газу розповів Сергій Савчук, голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України.

Сергій Савчук, голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України

“Ви можете побачити, що в 2014 році такі категорії споживачів як населення, теплокомуненерго та бюджетна сфера споживала 24 млрд. кубічних метрів газу, не враховуючи промисловість, Крим та Донбас. А вже в кінці 2017 року ми порахували, що за рік спожито уже 18 млрд. м ³., тобто мінус 6 млрд в рік. В масштабах держави це мінус 1,2 млрд. євро в рік, які ми не платимо в «Газпром» Але наша задача, яку я вже взяв на відповідальність Агентства перед всім Урядом, перед прем’єром, це скоротити додатково 5 млрд. м ³ газу вже в 2022 році по цим самим категоріям споживачів. Що стосується електроенергії то сьогодні встановлюють вітростанції, сонячні станції. Після прийняття законодавства в 2015 році, ви бачите, що у нас різко зросло встановлення нових станцій, які виробляють енергію саме з відновних джерел. Що стосується індивідуальних сонячних панелей до 30 МВт, законодавство дає можливість продавати цю електроенергію зі своїх дахів по “зеленому” тарифу. Мені приємно, що сьогодні наші компанії не лише закуповують сонячні панелі в Китаї, вони вже й виробляють їх на території України. Буквально 3 тижня назад я відвідав місто Енергодар, це місто енергетиків, де знаходиться атомна станція. В цьому місті енергетиків вже стартував новий проект по збору сонячних панелей для наших дахів. Вирощування енергетичних культур, відходи сільського господарства . Якщо використати цей ресурс, можна замістити додатково 9 млрд. м3 газу. Якщо взяти Тернопільщину, тут великі обсяги вирощування як кукурудзи так і цукрових буряків. З цієї продукції також можна виготовляти біоетанол, тут його і споживати та навіть експортувати. ”

В Україні налічується  28 генеруючих станцій. Такі станції, як правило, встановлюються на сміттєзвалищі. Одна з таких біогазових установок знаходиться у Хмельницькому, так при переробці сміття виробляється електроенергія, а саме сміттєзвалище регулярно опускається на метр вниз. Держенергоефективності підрахувало, що якщо використати 10 тонн сміття, які Україна регулярно генерує, то можна замістити 1 млрд  м3  газу на  рік. У Львові та на Волині вирощують енергетичні культури, наразі 80% тріски йде на експорт у Польщу. У Дніпропетровську знаходиться вітростанція.

Дмитро Пастернак, начальник житлово-комунального господарства та енергозбереження Тернопільської державної адміністрації

“Дуже революційні події почали відбуватись після 2014 року, як на законодавчому рівні, так і в реальному секторі. Люди зрозуміли, що нікуди ми не сховаємось від енергоефективності та енергозбереження. Це захід присвячений поняттю енергоефективності, тобто потрібно ефективно використовувати свої ресурси, впроваджувати новітні технології та інженерні рішення. На будь-які наші дії ми дивимось через призму заміщення газу, для того щоб мати диверсифіковану економіку, щоб ми ні від кого не були залежними. У нас хороший потенціал у біомасі, і ми робитимемо ставку на це.”

Для залучення інвестицій створено інтерактивну карту України, де всі бажаючі матимуть змогу розмістити свої реалізовані чи потенційні проекти у сфері енергоефективності. А у листопаді з тією ж метою планується виставка у Китаї, тому за дорученням Кабінету Міністрів відбувається пошук 5 проектів для участі у ній.

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу cvnews.cv.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер і долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук.
Джерело: ТМЦ.ІНФО