Недуга і старість, кохання і музика: у чернівецькому видавництві виходить дебютний роман Галини Петросаняк

26.11.2021 10:03   Джерело: CvNews
Опубліковано : Ігор Кравців

У «Видавництві 21» побачить світ роман Галини Петросаняк «Вілла Анемона». Це дебютний роман письменниці, відомої своїми поезіями, есеями, перекладами. Літературний редактор роману – Олександр Бойченко. Над обкладинкою працювала Анна Стьопіна.

Основні події роману відбуваються у наш час у Швейцарії, але завдяки так званим бічним історіям захоплюють Західну Україну – сучасну та близько сорока років тому, а також кілька приватних історій. Рута Маковій, головна героїня роману Галини Петросаняк, «опиняється у Швейцарії і мимоволі стає співучасницею чогось, що вважає злочином, – мовиться в анотації до видання. – Натомість для швейцарських колег Рути про злочин не йдеться: у їхньому світі подібне давно стало рутиною... У цьому романі зіштовхуються різні світогляди. Фундаментальні поняття, які ми вважаємо однозначними, раптом загрозливо роздвоюються, змушуючи героїню, — а разом з нею й читачів, — шукати точних відповідей: що ж таке гідність, де межі свободи і залежності? У романі є кілька мотивів: недуга і старість, кохання і музика, драматичне поєднання добра і зла у людині».

У романі «Вілла Анемона» Галина Петросаняк працює з конраверсійним питанням так званого асистованого суїциду. Демонструючи різні погляди на цей феномен, авторка дає можливість прозвучати різним голосам: 

- У романі я даю змогу обидвом сторонам висловити свої арґументи, доводи кожної зі сторін чесно й вичерпно обґрунтовані». Основним конфліктом роману Галина Петросаняк вважає конфлікт світоглядів: «Адже завжди, коли ми розглядаємо будь-який феномен, важливо, щоб усі учасники погодилися, в якій системі координат вони дискусію провадять. Якщо сторони перебувають в різних системах координат — це буде розмова різними мовами, коли опоненти не розуміють один одного. Щось подібне відбувається і тут. Мабуть, основний мій посил – на прості питання нема простих відповідей.

«Вілла Анемона» – роман, який охоплює багато тем, серед яких людські стосунки, взаємини, гідне старіння та гідне вмирання, а головне – він про життя до останньої миті. А тому у ньому викристалізовується те, що в житті людини важливе, – почуття, переживання любові і втрат, пристрасть, необхідність людського тепла, спілкування. Загалом роман «Вілла Анемона» виразно емпатичний і естетичний. Його естетизм виражено і авторською манерою оповіді, і тим, що у тексті багато мистецтва. Тому попри основну тему, цей роман насамперед про життя, його цінність.

Більше про роман – в інтерв’ю з Галиною Петросаняк: https://books-xxi.com.ua/news/orfej-ta-evridika-minyayutsya-rolyami-intervyu-z-galinoyu-petrosanyak-z-privodu-vihodu-romanu-villa-anemona

Роман «Вілла Анемона» – на сайті «Видавництва 21»: https://books-xxi.com.ua/products/villa-anemona

Галина Петросаняк (нар. 1969) – авторка збірок віршів та есеїв «Парк на схилі» (1996), «Світло окраїн» (2008), «Політ на повітряній кулі» (2015), «Екзофонія» (2019)" та збірки оповідань «Не заважай мені рятувати світ» (2019). Твори перекладалися німецькою, англійською, польською, російською, чеською та італійською мовами. Лауреатка літературної премії Губерта Бурди для молодих ліриків Східної Європи (2007) та премії ім. Івана Франка (2010).

Перекладачка з німецької мови, серед перекладів - автобіографії Александра Ґранаха «Ось іде людина» (2012), художньої автобіографії Соми Морґенштерна «В інші часи. Юні літа у Східній Галичині» (фіналіст книжкової премії «Зустріч: Українсько-єврейська літературна премія»™ 2021 року) та роману Андре Камінського «Наступного року в Єрусалимі» (2021). З 2016 року мешкає у Швейцарії.

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу cvnews.cv.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер і долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук.
Джерело: CvNews