Деякі безіменні гробівці у Чернівцях можна буде купити на аукціоні (ФОТО, ВІДЕО)

Таких на кладовищі по вулиці Зеленій виявили близько 200

29.03.2023 00:40   Джерело: CvNews
Опубліковано : Ігор Кравців

У Чернівцях на кладовищі на вулиці Зеленій під час інвентаризації виявили понад 200 безіменних гробівців. Старі гробівці, власників яких встановити неможливо, через суд передадуть у власність громади Чернівців. Опісля склеп зможуть продати на аукціоні.

Про це в коментарі Суспільному сказав заступник Чернівецького міського голови Ігор Крохмаль.

5 років тому виникло питання щодо нестачі місць для поховань на старих кладовищах. Тому на державному рівні створили робочу групу, яка напрацьовує матеріали щодо повторних поховань на цвинтарях, каже директорка кладовища на Зеленій Анжела Ніколаєва.

На кладовищі на Зеленій є гробівці місткістю до 24 людей. З часом гробівці руйнуються, оскільки бетонні плити тріскають, всередину потрапляє насіння рослин та просочується вода.

Інвентаризація гробівців

- Торік влітку у Чернівцях почала працювати робоча група, яка вже інвентаризували понад дві тисячі могил. В основному — це гробівці румунського та австрійського періодів. Гробівці поділили за категоріями, які свідчать про приналежність до родини, мають конкретне ім'я, або ж ті, ідентифікувати котрі не вдалося, - розповідає директорка кладовища Анжела Ніколаєва.

Робоча група працює з архівами та переписами. Так виявляють власників гробівців, вони оформлюють паспорт власника гробівця і мають утримувати поховання в належному стані.

У Чернівцях виявили 200 безіменних гробівців на цвинтарі. Деякі з них згодом можна буде купити на аукціоні
Пошкоджений бетон на гробівці. Фото: Суспільне Чернівці

Що буде з безіменним гробівцями

Гробівці без власників планують передати у власність громади Чернівців. Це можливо лише через суд. Цей процес може тривати не менш як рік, каже Ігор Крохмаль.

Після цього гробівець зможуть продати на аукціоні через систему "Прозоро". Там їх зможе купити кожен охочий.

- Ми розуміємо, що люди, які проживають у цій частині міста біля кладовища, мали б бажання хоронити своїх родичів там. Це може бути популярною ідеєю, що вони можуть на аукціоні прозоро придбати родинний гробівець, привести його до ладу і там проводити поховання, — каже Ігор Крохмаль.

Так на кладовищі вже робили раніше. Зокрема гробівці продавали для повторних поховань у 50-х та 70-х роках, каже Анжела Ніколаєва. Деякі зі споруд відновлені і за ними досі доглядають родичі похованих.

Поки що невідомо, якою буде стартова ціна гробівців. При інвентаризації комісія дає свою фахову оцінку гробівцям, визначає їхню історичну цінність. Приблизну вартість гробівців визначать, коли вони будуть у власності громади, каже Крохмаль.

Що буде з рештками людей, які поховані у безіменних гробівцях

Загалом на кладовищі виявили понад 200 безіменних гробівців. У деяких старих гробівцях решток людей немає.

- Наприклад, люди збудували гробівець для своєї родини, але влада змінилася і їм довелося виїхати, а гробівець залишився, — каже Анжела Ніколаєва.

На деяких давніх гробівцях немає табличок або ж вони зруйнувалися настільки, що неможливо встановити хто там похований. Рештки з таких гробівців збережуть та перепоховають.

- Минуло багато часу і там вже практично нічого не збереглося. Ці решти покладуть у інший ящик. Цей ящик можуть зберігати внизу гробівця, або ж перепоховати його на іншій ділянці кладовища з певним написом, що це рештки з такого-то гробівця, — каже Анжела Ніколаєва. 

Для чого продавати гробівці

Цвинтар є історико-культурним заповідником, тому прагнуть зберегти його належний вигляд. Згідно із Законом про поховання, за могили несуть відповідальність родичі, вони й зобов'язані доглядати за похованням.

Водночас з міського та державного бюджету витрачають гроші на догляд та охорону пам'яток місцевого або національного значення. Проте використовувати бюджетні гроші на догляд за безіменними могилами у комунального підприємства права немає, оскільки могили є власністю родичів, каже Анжела Ніколаєва.

- Якщо гробівці будуть відновлюватися з міського бюджету, реставрація може коштувати до мільйона гривень за один об'єкт. А їх зараз є близько двох сотень. І далі що ми з ними будем робити?, — каже Ігор Крохмаль.

Довідково

Гробівець — це бетонна підземна споруда. Всередині є полички, де розміщується труна. Обов'язковою вимогою для поховання у гробівці за санітарними нормами є поховання у цинковій труні.

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу cvnews.cv.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер і долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук.
Джерело: CvNews