У Верховному Суді розглянули дві касації замовника будівництва на Шептицького у Чернівцях

13.12.2023 10:37   Джерело: CvNews
Опубліковано : Іванна Капустянська

У Верховному Суді не задовольнили касацію замовника будівництва на вулиці Шептицького, 7. Він намагався оскаржити рішення апеляційного суду, який відновив дію припису Мінкульту про припинення будівництва.

Водночас задовольнив іншу касацію — постановив виключити з іншої ухвали апеляційного суду деякі висновки. Зокрема, де колегія суддів погоджується, що Мінкульт підставно виніс оскаржувані приписи і постанову.
Постанови є остаточними й не підлягає оскарженню, - пише "Суспільне".

Міністерство культури надало припис про негайне припинення будівництва будинків та паркінгу на вулиці Шептицького у вересні 2022 року. Торік у жовтні замовник — колективне проєктно-кошторисне бюро побуту, а також підрядник — приватне підприємство "Грейп 2002" подали до суду, щоб скасувати припис Мінкульту.

Також у позові просили визнати протиправною тa скасувати постанову Мінкульту про штраф за порушення законодавства про охорону культурної спадщини.

Разом з позовною заявою подали заяву про забезпечення позову. В ній просили зупинити дії припису Мінкульту щодо припинення будівництва до набрання законної сили судовим рішенням у цій справі.

14 жовтня Чернівецький окружний адміністративний суд задовольнив заяву про забезпечення позову. Але у лютому цього року Сьомий апеляційний адміністративний суд задовольнив апеляційну скаргу Мінкульту — ухвалу Чернівецького окружного адміністративного суду скасували і прийняли нову постанову, якою у задоволенні заяви про забезпечення позову відмовлено.

Тому колективне проектно-кошторисне бюро побуту зверталося до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просило скасувати постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду та залишити в силі ухвалу Чернівецького окружного адміністративного суду.

Чому Мінкульт давав припис про припинення будівництва
Припис про негайне припинення будівництва будинків та паркінгу на вулиці Шептицького пов'язаний з тим, що роботи проводять в історичному ареалі без дозволу міністерства.

Після припису, 22 вересня 2022 року, замовник призупинив будівництво, а також надіслав у Мінкульт документи з проханням надати дозвіл на будівництво.

Коли відновили будівництво на Шептицького, 7
Будівництво на Шептицького, 7 відновили влітку 2023 року. Директор колективного проєктно-кошторисного бюро побуту Ярослав Бляхарський у коментарі Суспільному казав, що будівельні роботи відновили, бо дія припису Мінкульту стала нечинною через зміни у законодавстві. Зокрема, до Закону України "Про охорону культурної спадщини", які почали діяти у січні цього року.

Юристка Людмила Янчук розповіла Суспільному, ці зміни скасовують обов'язковість дозволів від Міністерства культури на проведення будівельних робіт в центрі міста та на об’єктах, які мають історичне значення.

"Є така прогалина у праві, яка надає дозвіл усім будівельним компаніям починати будівництво без отримання дозволів. Мінкульт не може заборонити це. Фактично, дія припису означає, що людей, які його не виконують, можна притягнути до відповідальності, а будівництво зупинити. Однак це не заважає забудовнику змінити документацію й почати інше будівництво, на яке припис не буде поширюватися", – каже юристка.

Бляхарський каже, цьогоріч фірма не вносила змін до будівельної документації, втім змінили підрядника – ним стала фірма ТОВ "Смеречина".

У відповідь на запит Суспільного від 31 липня у Міністерстві повідомили, що через зміни у законодавстві відсутні підстави для надання приписів до нового генерального підрядника. При цьому припис замовнику у Міністерстві називали чинним.

Після відновлення будівництва обвалився котлован
Коли на об'єкті відновили будівництво, то стінка п'ятиметрового котловану почала обвалюватися. За словами забудовника, це сталося, бо котлован не залили бетоном одразу – через припис Міністерства культури про припинення будівництва будівельних робіт.

"Котлован був виритий, він перезимував, а у нас є роботи по плану. Необхідно було покласти першу плиту фундаменту, на якій буде будівництво всього об'єкта. Опісля мали встановити підпірну стінку з боку тієї стіни котловану, яка обвалилася. Але вона не витримала через час. Почала обвалюватися вже в процесі будівництва", – каже Бляхарський.

Суспільне Чернівці телефонувало до директора колективного проєктно-кошторисного бюро побуту Ярослава Бляхарського, аби запитати, чи планує він продовжувати будівництво багатоквартирних будинків. Він пообіцяв прокоментувати згодом.

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу cvnews.cv.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер і долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук.
Джерело: CvNews