Коли переможе Україна та впаде путінський режим? Відомий британський історик відповів на головні запитання про війну

07.04.2022 17:31   Джерело: CvNews
Опубліковано : Пилип Пухарєв

Історик, письменник і журналіст Ніл Фергюсон написав колонку до американського видання Bloomberg, у якій розглянув основні сценарії розвитку російсько-української війни.

Про це повідомляє “Дзеркало Тижня” з посиланням на оригінальну статтю.

Ніл Фергюсон – британський історик, письменник і журналіст. Науковець Гарвардського, Стенфордського та Оксфордського університетів. У 2000 році він увійшов до топ-100 найвпливовіших людей світу за версією американського журналу Time. Дописує як колумніст до Bloomberg та Newsweek. Українською перекладено три книги історика: “Еволюція грошей. Фінансова історія світу”, “Цивілізація. Як Захід став успішним…”, “Площі та вежі. Соціальні зв’язки від масонів до фейсбуку”.

Публікуємо найважливіші цитати Фергюсона з колонки Bloomberg в українському перекладі від zn.ua.

Які війни у світовій історії нагадує російсько-українська?

– Я стверджував, що сьогоднішня глобальна ситуація більше нагадує 1970-і роки, ніж якийсь інший недавній історичний період. Ми перебуваємо в чомусь, схожому на холодну війну. 

– Ми вже мали проблему з інфляцією. Війна в Україні схожа на атаку на Ізраїль у 1973 році або вторгнення СРСР до Афганістану у 1979 році. Економічний вплив війни на ціни на продовольство та енергію створюють ризик стагфляції.

– Звичайно, становище України набагато краще, ніж у Польщі 1939 року. Зброя із Заходу прибуває в Україну. До Польщі після вторгнення нацистської Німеччини вона не потрапила. Україна зіткнулася лише з агресією Росії, Польща ж була поділена між Гітлером та Сталіним.

Чи можна називати російсько-українську війну початком третьої світової?

– США та їхні союзники повинні обміркувати не одну, а три геополітичні кризи, які можуть незабаром виникнути одна за одною, подібно до того, як війні у Східній Європі передувала війна між Японією та Китаєм, а за нею почалася війна Гітлера проти Західної Європи у 1949 році. 

– Якщо наступного року Китай вторгнеться до Тайваню і розпочнеться війна між Іраном та його регіональними ворогами – арабськими державами та Ізраїлем – тоді ми, напевно, маємо говорити про Третю світову війну, а не про другу холодну…

Чи зможуть росіяни захопити Київ та президента України Володимира Зеленського протягом двох, трьох, чотирьох тижнів чи ніколи?

– Схоже, відповідь «ніколи». Хоча, ймовірно, Кремль лише тимчасово відвів свої сили від Києва, сумнівів у тому, що відбулася зміна планів, практично не залишилося. На брифінгу 25 березня генерали заявили, що ніколи не ставили за мету захоплення Києва або Харкова, а атаки на цих напрямках, нібито, були націлені на те, щоб відвернути і послабити українські сили. А справжньою метою Росії було й лишається отримання контролю над Донбасом.

Чи призведуть санкції до такого серйозного економічного спаду в Росії, що Путін не зможе перемогти?

– Російська економіка, безперечно, вже постраждала від західних обмежень, але я все ще вважаю, що по ній не було завдано достатньо сильного удару, щоб зупинити війну. Поки уряд Німеччини наполягає на введенні ембарго на експорт російської нафти, Путін все ще отримує достатньо твердої валюти, щоб тримати свою військову економіку на плаву.

Чи прискорює поєднання військової та економічної кризи палацовий переворот проти Путіна?

– Як я стверджував два тижні тому, адміністрація Байдена робитm ставку на зміну режиму у Москві. Відколи я це написав, це стало ще очевиднішим. Уряд Байдена не лише назвав Путіна військовим злочинцем та розпочав судове переслідування винних у військових злочинах в Україні. Наприкінці своєї промови у Варшаві Байден вигукнув «Заради Бога, ця людина не може залишатися при владі!» Я не сумніваюся, що США і принаймні деякі з їхніх європейських союзників прагнуть позбутися Путіна.

Чи змусить ризик падіння Путіна на відчайдушні заходи (зокрема, виконання загрози використання ядерної зброї)?

– Тепер це вирішальне питання. Байден і його радники здаються напрочуд впевненими в тому, що виснаження сил в Україні та введені проти Росії санкції призведуть до політичної кризи в Москві, яку можна порівняти з тією, що призвела до розпаду Радянського Союзу. Але Путін не схожий на близькосхідних деспотів, які втратили владу під час війни в Іраку та арабської весни. Він уже має зброю масового ураження, у тому числі, найбільший у світі арсенал ядерних боєголовок, а також хімічну і, безсумнівно, біологічну зброю.

– Ті, хто беззастережно проголошують перемогу України, схоже, забувають, що чим гірші справи у Росії у звичайних війнах, тим вища ймовірність того, що Путін використає хімічну або невелику ядерну зброю

– Що ще важливіше, він вважає, що США та їхні союзники, і якщо Україна атакуватиме цілі всередині Росії, він буде більш схильний до ескалації конфлікту, ніж до того, щоб лагідно покинути свою посаду.

– Ті, хто відкидає ризик Третьої світової війни, забувають, що під час холодної війни НАТО не міг сподіватися на перемогу у звичайній війні з Радянським Союзом, тому він мав тактичну ядерну зброю, готову до запуску проти Червоної Армії, якщо вона увійде до Західної Європи. Сьогодні Росія не має шансів у звичайній війні з НАТО. Тому Путін має тактичну ядерну зброю, готову до запуску у разі нападу НАТО.

Чи утримає Китай путіна на плаву за умови, що той погодиться на компромісний світ, який він пропонує як посередник?

– Сьогодні вже досить ясно зрозуміло, що влада Китаю стане на бік Росії, але не настільки, щоб викликати вторинні санкції США щодо китайських установ. Я більше не чекаю на те, що Китай гратиме роль миротворця.

Як будуть розвиватися події далі?

– Це питання, яке я чую постійно. Більшість воєн – короткі. Згідно зі статтею Скотта Беннета та Аллана Стема, опублікованій у 1996 році, середня війна між 1816 та 1985 роками тривала 15 місяців. Понад половина воєн у вибірці тривали менше шести місяців і близько чверті – менше двох. Менш чверті тривало понад два роки. Тому є шанс на те, що війна в Україні завершиться відносно скоро.

– Враховуючи, що Росія щосили намагається здобути навіть обмежену перемогу в Україні, путін навряд чи піде на ескалацію, яка може призвести до більш широкого конфлікту. Припинення вогню здається ймовірним, скажімо, на початку травня, оскільки на цей момент росіяни або досягнуть оточення українських сил на Донбасі, або зазнають невдачі. У будь-якому разі, їм потрібно дати своїм солдатам перепочинок.

– Але на досягнення миру буде потрібно набагато довше часу. З кожним днем українського протистояння позиції, схоже, посилюються, особливо у територіальних питаннях. Але я цілком можу допустити припинення вогню, яке не буде стабільним, і все це триватиме довше, ніж передбачається. Це також означає, що санкції проти Росії діятимуть, навіть якщо не стануть жорсткішими.

Нагадаємо, днями американський генерал Марк Міллі припустив, що російсько-українська війна може тривати кілька років, а росія має у планах захоплення Тайваню.

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу cvnews.cv.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер і долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук.
Джерело: CvNews