У Чернівцях буде встановлено меморіальний знак «Поріг пам’яті» в рамках відзначення 80-х роковин початку Голокосту на території Буковини
Опубліковано : Іванна Капустянська
Цими днями виповнюється 80 років від початку геноциду проти єврейського населення Буковини і Чернівців зокрема, який був частиною великого злочину проти європейського єврейства, організованого нацистською Німеччиною, її союзниками, а також колаборантами в роки Другої світової війни.
З метою відзначення 80-х роковин та вшанування пам’яті жертв Голокосту в Чернівцях запланована широка програма меморіальних заходів, які проходитимуть 6-7 липня.
Одним із заходів стане закладання меморіального знака «Поріг пам’яті» поблизу того місця (нині це район вулиці Брянської), де впродовж червня 1942 року на території стадіону єврейського спортивного товариства «Маккабі» функціонував влаштований румунською адміністрацією пункт збору й сортування чернівецьких євреїв перед відправкою до таборів і гетто Трансністрії.
Ініціатива щодо меморіалізації цього місця належить Чернівецькому музею історії та культури євреїв Буковини, який ще 2018 року звернувся до Чернівецької міської ради із відповідним клопотанням. Зокрема, музей запропонував, щоб місто Чернівці долучилося до загальноєвропейського проєкту меморіалізації жертв Голокосту, автором якого є відомий німецький митець Гунтер Демніґ. З легкої руки останнього за неповні тридцять років у містах Європи було встановлено 75 тис. т.зв. «каменів спотикання» − невеликих бронзових табличок (розміру стандартної бруківки) з коротким текстом, які вмонтовуються в тротуар і привертають до себе увагу перехожих. В Україні такі пам’ятні знаки встановлені поки що лише у двох містах – Переяславі та Рівному.
У липні того ж року виконавчий комітет дав необхідний дозвіл та затвердив текст надпису. Невдовзі наше місто відвідав і сам Гунтер Демніґ, який привіз виготовлений у його майстерні на пожертви членів Асоціації архітекторів м. Любека пам’ятний знак (для Чернівців було обрано продовгувату форму таблички, що нагадує поріг). Утім, закладення знака, на жаль, не відбулося, оскільки заплановане місце через затримку із завершенням реконструкції приміщення Культурно-мистецького центру імені Івана Миколайчука не було належним чином підготовлене. Тож було вирішено обмежитися урочистою церемонією передачі знака тодішньому міському голові Олексію Каспруку, який від імені міста пообіцяв, що «Поріг пам’яті» буде встановлено.
Завершення реконструкції та офіційне відкриття Культурно-мистецького центру збіглося з роковинами початку Голокосту на теренах Буковини. Тож ініціатори встановлення пам’ятного знака, а також нове керівництво міста вирішили, що це слушна нагода для завершення розпочатої кілька років тому справи.
Урочиста церемонія закладання «Порогу пам’яті» відбудеться 6 липня о 18 годині на території Культурно-мистецького центру імені Івана Миколайчука. Очікується, що в ній візьмуть участь голова Чернівецької обласної державної адміністрації, Надзвичайні та Повноважні Посли Федеративної Республіки Німеччина та Держави Ізраїль, Генеральний консул Румунії, керівництво міста, представники Єврейської громади Чернівецької області, інші офіційні особи, а також гості з-за кордону.
Підготовка до закладення пам’ятного знака відбувається за організаційної та фінансової підтримки німецько-українського проєкту «80 років трагедії Бабиного Яру» під керівництвом Маттіаса Андре Ріхтера (м. Дюссельдорф). Запрошуємо всіх чернівчан та гостей міста до участі в заході. Додаткову інформацію можна отримати за телефоном 050 271 42 24.
Джерело: CvNews